UYAP Döküman Editörü Programı Mac Os’da Nasıl Kurulur?

 

UYAP döküman Editörü Programı’nın Mac OS versiyonu çıktı. Artık Macintoshlarınızdan UYAP Döküman Editörü’nde “.udf ” formatında dökümanı mobil imza ile ya da elektronik imza ile belge imzalayıp sorunsuz bir şekilde UYAP sistemine belgelerinizi gönderebilirsiniz.

Bu bölümde ayrıntılı olarak sanki ilk defa yapıyormuşsunuz gibi resimli olarak açıklamaya çalıştım.

İlk önce sistemde Java sürümü yok ise https://www.java.com/en/download/ bu linkten java’yı mac’e indirin ve çalıştırın.

Ardından http://www.akiskart.com.tr/tr/destek.html adresinden en alt sekmede olan Mac versiyonunu  Mac OS için indirin ve çalıştırın. Her ne kadar El Capitan versiyonu olduğunu söylese de en son sürüm olan Mojave’de de çalışıyor.

Son olarak asıl program olan http://www.uyap.gov.tr/destek/uyapmac.zip Uyap Döküman Editörünü indirip çalıştırın.

 

***Bu programları yüklerken güvenlik uyarısı verdiğinden verilen uyarıya tamam dedikten sonra ayarlardan güvenlik bölümüne girip her programa tek tek onay vermeniz gerekiyor.

İkinci basamak olarak yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra  Mac Os üzerinden UYAP’a Giriş programını kullanarak UYAP’a giriş yapabilirsiniz.

Bunun için Google arama motoruna; UYAP Avukat yazdığınızda ilk çıkan sekmede aşağıda olduğu gibi, (bu link değişken olabildiğinden size bu şekilde göstermek istedim.)

Açılan sayfada sağ üst köşedeki girş seçeneklerini tıkladıktan sonra Yeni UYAP Uygulaması ile giriş bölümünden UYAPgirş adlı java programını indirmelisiniz

Bu aşamadan sonra herşey Windows İşletim Sistemi’nde olduğu gibi ilerleyecektir.

*** Ancak önemli bir ayrıntı daha var ki o da sisteme girdiğinizde Safari programı varsayılan olduğundan Safari programında açılacaktır. Safari kullanımında bazı zorluklar ortaya çıkacağından tavsiyem aşağıdaki resimde belirttiğim ayarları yaparak Chrome tarayıcıyı seçmeniz . Böylece UYAPgiriş programı ile girdiğinizde direkt olarak Chrome Tarayıcısını önünüze getirecektir.

Tüm meslektaşlara iyi çalışmalar dilerim.

Av. Murat Serkan Atlı